Categories: Lajme

Zemra e Kosovës, diaspora niset për në vendlindje

Me ardhjen e Vitit të Ri, fillon edhe ardhja e mërgimtarëve në Kosovë.

Tashmë kolona të gjata të automjeteve janë krijuar në kufirin në mes të Hungarisë dhe Serbisë.

Sikur çdo vit, edhe për këtë fundvit, diaspora pritet të vijnë në numër të madh.

Numri i madh i tyre, jep shpresë edhe për një infuzion ekonomik për vendin tonë, në këtë kohë të problemeve të shumta, sidomos me krizën me energjinë elektrike.

Ndryshe, diaspora llogaritet njëra nga mbështetësit më të mëdhenj ekonomik, duke përfshirë edhe remitencat e dërguara gjatë vitit.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

11 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago