Categories: Lajme

Viola von Kramon çmend opinion serb: Nuk ka Kishë Ortodokse Serbe

“Nuk ka Kishë Ortdokse Serbe, këto janë dioqeza autonome, në kundërshtim me ato katolike. Bisedoni me peshkopin edhe do të befasoheni”, është përgjigjur ajo në atë koment.

Deputetja e PE dhe raportuesja për Kosovën, Viola von Kramon ka publikuar në rrjetin social Twiter një njoftim lidhur me takimin që kishte zhvilluar në Duseldorf me peshkopin e Duseldorfit dhe të gjithë Gjermanisë Gregorije, shkruan “B92”.

“Diskutim konstruktiv edhe i hapur me peshkopin e Kishës Ortodokse Serbe Gregorije të dioqezës së Duseldorfit dhe të gjithë Gjermanisë lidhur me sfidat e përbashkëta dhe dialogun ndëretnik e ndër-religjioz në Ballkan edhe në Gjermani”, ka shkruar Kramon duke shoqëruar njoftimin edhe me foto nga takimi.

Më pas ky njoftim është përcjell me shumë komente nga njerëz të ndryshëm, një ndër ta një që shkruan se “Kisha Ortodokse Serbe është pro ruse dhe nuk është autonome”, në çka von Kramon ka shkruar se “SPC nuk ekziston”.

“Nuk ka Kishë Ortdokse Serbe, këto janë dioqeza autonome, në kundërshtim me ato katolike. Bisedoni me peshkopin edhe do të befasoheni”, është përgjigjur ajo në atë koment.

Raportuesja në PE për Kosovë Viola von Kramon njihet për deklarata dhe vepra në dobi të Prishtinës, shkruan “B92” dhe shton se nuk është sekret se ajo është ndër mbështetësit më të mëdhenj të pavarësisë së krahinës jugore serbe dhe që vetën e konsideron “lobuese për Kosovën”.

admin

Recent Posts

Rikthehen reshjet e borës dhe acari

Moti i qëndrueshëm që po mbretëron ditën e mërkurë, mbetet edhe ditën e enjte, me…

27 minuta ago

Asambleisti i VV’së në Gjilan: Thuaj JO, shtrenjtimit të rrymës

Asambleisti i Vetëvendosjes (VV), në Gjilan, Blerim Haziri ka dalë kundër propozimit për shtrenjtim të…

3 orë ago

Serbët në veri edhe jashtë ngrohen me nxemje me rrymë

Qytetarët serb në Mitrovicën e Veriut janë duke u ngrohur edhe në ambiente të jashtme…

7 orë ago

Driton Selmanaj “shpërthen” ndaj Qeverisë Kurti: Nëse nuk i ndalim me kohë, nesër do jetë vonë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, ka komentuar situatën me shtrenjtimin e energjisë…

8 orë ago

Shpërthimi i variantit Omicron në Kosovë, Ambasada gjermane: Terminet e caktuara për viza mund të anulohen apo shtyhen

Javët dhe ditët e fundit në Kosovë ka pasur rritje të madhe të rasteve të…

1 ditë ago

Driton Selmanaj: Fyerjet e njerëzve të VV-së ndaj Grenellit do të sjellin pasoja

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj ka thënë se qasja e Lëvizjes Vetëvendosje ndaj ish emisarit…

1 ditë ago