Categories: Nga Bota

Ushtria amerikane në arsenalin e saj planifikon të ketë armën e re laserike

Ushtria amerikane po përgatitet që gjatë viteve të ardhshme të pasurojë arsenalin e saj dhe të forcojë sistemin mbrojtës nga fluturaket pa pilot.

Kompania Raytheon Intelligence & Space (RI&S) ka konfirmuar që ka nënshkruar marrëveshjen e vlefshme prej 123 milionë dollarëve, për zhvillimin e sistemit mbrojtës kundërajror që ushtria amerikane do ta fus në përdorim viteve të ardhshme.

Sistemet e drejtuara me energji kanë tërhequr vëmendje të madhe sa i përket sektorit të mbrojtjes, për shkak të mundësisë për të siguruar mbrojtje kundër një game të gjerë kërcënimesh siç janë dronët, artileria, mortajat e deri te raketat.

Ushtria amerikane kërkonte një sistem armësh mobile, që mund shpejt të integrohen në arsenalin ekzistues në një afat të shkurtër kohor për ta dërguar në terrene të ndryshme.

Testimi i sistemit Directed Energy-Maneuver Short-Range Air Defense (DE M-SHORAD) po kryhet prej kohësh. Para kësaj ekuipazhi që ishin shoferi dhe personeli tjetër si komandanti dhe ushtari që manovron me laserin, i janë nënshtruar një trajnimi të detajuar për të operuar me këtë sistem.

Në vend të udhëzuesit dhe prezantimit, ekuipazhit i është siguruar një mësim virtual ku kanë mësuar për laserët si funksionojnë dhe si montohen nëpër armë të ndryshme.

RI&S ka të integruar sistemin që përbëhet nga laseri me energji të madhe prej 50-kW, duke lëshuar rreze për gjetjen e cakut dhe sistemin për përcjellje përmes inputit elektro-optik dhe atyre infra të kuqe sikurse edhe radari Ku720, që u vendos në mjetin luftarak Stryker.

Laseri mund të bëjë vrima në dron. Atë e vënë në funksion bateria me kapacitet të madh që e mbush motori me naftë i Stryker, kështu që mund të jetë funksional derisa mjeti të ketë derivate.

Ushtria amerikane ka arritur marrëveshje me kompaninë General Atomics Electromagnetic Systems, që do të prodhoj armën më të fuqishme laserike prej 300-kW.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

11 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago