Categories: Lajme

Ushtaraku i pensionuar serb dëshiron të kthehet në Koshare, por ka dilema të sigurisë

Beteja e Koshares” është një prej luftimeve më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në Koshare ushtria serbe është demoluar dhe ka pësuar humbje të jashtëzakonshme. Megjithatë pavarësisht kësaj disfate, një ushtarak i pensionuar serb dëshiron të kthehet në Koshare.

Dragutin Dimcevski, zëvendëskomandant në pension i ushtrisë serbe ka thënë se dëshiron të kthehet në Koshare, por thotë se ka dilema rreth çështjes së sigurisë.

“Do të isha i lumtur nëse do të shkoja përsëri në Koshare, por dilema është se sa e sigurt është tani”, ka thënë ai për Kosovo Online.

Dimcevski ka treguar edhe për 1 janarin e vitit 1999, duke përmendur sulmet që ishin bërë ndaj ushtrisë serbe nga Shqipëria.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

12 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago