Categories: Lajme

Tensione në Bosnje, nacionalistët serbë mblidhen, ndezin zjarre dhe këndojnë – përmendet edhe Kosova

Nacionalistët serbë janë mbledhur në Novi Pazar gjatë ditëve të fundit dhe po ndezin zjarre të mëdha e po këndojnë këngë nacionaliste.

Pas gjendjes së tensionuar në Bosnje e Hercegovinë, janë nacionalistët serbë ata që po i kontribuojnë edhe më shumë përshkallëzimit të situatës.

Këtë gjë më së miri e tregon edhe një video e publikuar në rrjetet sociale ku shihen nacionalistët serbë duke kënduar këngë për të ashtuquajturën “Serbi e madhe”.

Lidhur me këtë ka reaguar edhe hulumtuesi dhe aktivisti nga Bosnja e Hercegovina, Samir Beharic i cili shprehet se grupi i mbledhur kanë kënduar këngë nacionaliste serbe.“Nacionalistët serbë u mbledhën këtë mbrëmje në Novi Pazar dhe kënduan këngë nacionaliste duke glorifikuar mitin e Serbisë së Madhe.”, thotë ai.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

4 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

7 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

12 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

12 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago