Categories: Lajme

Të hënën paralajmërohet protestë kundër reduktimeve të rrymës

Të hënën është paralajmëruar një protestë kundër reduktimeve të rrymës. Kjo thirrje është bërë përmes rrjetit social ‘Facebook’ nga një grup qytetarësh.

Në mesin e kërkesave të këtij grupi është edhe shkarkimi i ministres së ekonomisë Artane Rizvanolli.

“Të hënën, duke filluar nga ora 13:00, mblidhemi pranë KEDS-it në protestë ndaj kësaj gjendjeje alarmante dhe kërkojmë: Rrymë 24/7, Shkarkim të Ministres Rizvanolli dhe Nacionalizimi i KEDS-it” thuhet në njoftim.

Gjithashtu në njoftim thuhet se KEDS-i po dështon në përmbushjen obligimeve për furnizimin me energji elektrike 24/7 e që një dështim të tillë Qeveria po ia faturon qytetarëve duke e subvencionuar KEDS-in me 20 milionë euro nga paraja publike.

“KEDS bashkë me Qeverinë na e kanë kthyer terrin në Kosovë. Gjatë kësaj jave, Qeveria dhe KEDS-i na informuan se do të rikthehen reduktimet e energjisë elektrike për shkak të krizës energjetike. Sipas njoftimit zyrtar të tyre, reduktimet do të ishin nga 2 orë në orare të caktuara. Përkundër këtyre njoftimeve, reduktimet e rrymës po zgjasin deri në 24 orë. E kjo gjendje, sipas njoftimit të Qeverisë pritet të zgjasë edhe dy muajt tjerë”, thuhet tutje në njoftim.

Në thirrje është bërë e ditur se protesta do të fillojë në ora 13:00 pranë objektit të Kompanisë për Distribuimin e Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS) për të vazhduar tek ndërtesa e Qeverisë.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

11 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago