Categories: Lajme

Tahiri mbështet protestën e Berishës: Është mbrojtje e Kosovës

Ish-kryenegociatorja e dialogut Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, i ka dhënë mbështetje protestës së thirrur nga Sali Berisha, kundër “Ballkanit të Hapur” dhe vizitës së presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiqi në Tiranë.

Tahiri përmes një postimi në Facebook ka thënë se kjo protestë mbronë edhe Kosovën dhe se duhet të përkrahet nga të gjithë shqiptarët.

“”Ballkani i Hapur” do të vendos popujtë në hegjemoninë serbe…kështu ëndërron Vuqiçi në prag të arritjes në Tiranë nesër. Mrëpo, opozita e ringjallur e Shqipërisë nesër do ti tregoj se ai vetëm mund të ëndërroj. Protestat nesër në Tiranë janë edhe në mbrojtje të Kosovës dhe duhet të përkrahen nga gjithë shqiptarët”, ka shkruar Tahiri.

Të hënën Vuçiq do të jetë në Tiranë për të marrë pjesë në takimet e nismës rajonale “Ballkani i Hapur”.

Kundër vizitës së tij ka dalë edhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, i cili ka thirrur protestë.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

11 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago