Categories: Histori

Smajlloviq: Shqiptarët janë fajtorë për shkatërrimin e Jugosllavisë, jo Millosheviqi

Ish kryeredaktorja e gazetës serbe “Politika” Lilana Smajlloviq ka deklaruar se i kujtohen “trazirat që i kanë shkaktuar shqiptarët në vitet e tetëdhjeta”, por nuk dëshiron t’i rikujtojë dhe se “Millosheviqi nuk ka qenë fajtor për shkatërrimin e Jugosllavisë”.

“Unë nuk pajtohem se Millosheviqi ka qenë ai i cili e ka shkatërruar Jugosllavinë, mendoj se secesionistët e kanë bërë këtë”, ka thënë Smajlloviq dhe ka shtuar se Serbia nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

“Nuk kam përshtypjen se ne serbët jemi më afër pranimit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës“, ka thënë Smajlloviq.

Ajo gjithashtu ka thënë se “deklaratat e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti për bashkimin e Kosovës dhe Shqipërisë janë të papranueshme”.

“Kjo tregon se ata janë të privilegjuar në bashkësinë ndërkombëtare, se mund të thonë çfarë të duan. Është hipokrizi dhe dyfytyrësi në raport me atë se si matet ana jonë”, ka deklaruar Smajlloviq.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

4 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

8 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

14 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago