Categories: Lajme

Skandal: Mbulohet shtatorja e Adem Jasharit në restorantin ku darkuan Rama e Vuçiq

Shtatorja e Komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), e cila ka qenë e vendosur në restorantin “Fish City”, në Elbasan është mbuluar sonte.

Krejt kjo pasi aty për darkë sonte ishte presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq me ftesën e kryeministrit shqiptar, Edi Rama, me të cilin u tha se u diskutua për “Open Balkan”.

Kështu të paktën thotë opinionisti nga Maqedonia e Veriut, Kastriot Myftaraj.

Përmes një shkrimi në Facebook ai ka thënë se Rama është përkujdesur që Vuçiqi të mos i mbesë ndonjë halë në fyt kur sheh shtatoren e Adem Jasharit.

“Me rastin e vajtjes së Presidentit të Serbisë Vuçiç në “Fish City” në Elbasan, sipas agjendës së përcaktuar nga mikpritësi i tij Kryeministri Rama për vizitën e tij është marrë çdo masë që mikut të shquar nga Beogradi të mos i ngecë në fyt ndonjë “halë” dhe ta shijojë plotësisht peshkun e zgjedhur të oligarkut Gjergj Luca, pronarit të “Fish City”, shkruan ai.

“Për të mos shqetësuar Vuçiçin është mbuluar shtatorja e Adem Jasharit, e cila gjendet në këtë resort”.

Ai thotë se kjo shtatore u ndërtua për të tërhequr kosovarët.

“Është fjala për atë shtatoren për të cilën oligarku Luca me shumë emocion i kërkoi Albin Kurtit kur këtë e shpuri Edi Rama në resortin e Lucës, që të shkonin dhe ta shikonin. Por meqenëse oligarku Luca e ka ngritur këtë shtatore për të joshur klientë nga Kosova në resortin e tij, ai pa ngurim e mbuloi atë kur ia kërkoi miku i tij Edi Rama”.

“Meqenëse është parashikuar që Vuçiç të bëjë edhe një shëtitje nëpër resort për të parë këtë “mrekulli” kuptohet se shtatorja e Adem Jasharit do të ishte një e papritur e pakëndshme për të”, shkruan më tutje ai.

Gjatë shkrimit të tij ai përmendi edhe si çka shërbente Vuçiqi në kohën kur u vra Adem Jashari e familja e tij.

“Meqenëse Vuçiç ka qenë Ministër i Informacionit në 1998 kur u vranë Adem Jasharit dhe njerëzit e tij në Masakrën e Prekazit, atij me siguri do t’ i shijojë më shumë darka sepse mendon që kështu ka mposhtur për herë të dytë Adem Jasharin”.

Ndërkohë, Myftaraj pati një koment edhe për mos pjesëmarrjen e Lulzim Bashës në protestën e organizuar sot kundër Vuçiqit.

“I vetëshpalluri nipi i Drenicës, Lulzim Basha, i cili nuk po organizon protestë me rastin e ardhjes së Vuçiç, a nuk duhet të kishte thënë së paku diçka për mbulimin e shtatores së Adem Jasharit nga Edi Rama?”.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

4 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

8 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

14 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago