Categories: Lajme

Si u përplas një nëndetëse e marinës amerikane me vlerë 3 miliardë dollarë një mal nënujor?

Disa nëndetëse e quajnë USS Connecticut makina sportive luksoze e nëndetëseve. Është një pjesë e pajisjeve ushtarake amerikane prej 3 miliardë dollarësh që është e shpejtë dhe e pajisur me pajisjet më të fundit elektronike të disponueshme vetëm kur çmimi nuk merret parasysh.

Por pavarësisht kostos së lartë dhe teknologjisë së saj të sofistikuar, Marina e Shteteve të Bashkuara thotë se nëndetësja sulmuese me energji bërthamore e klasës Seaëolf u përplas në një mal nënujor në Paqësor më 2 tetor.

Pentagoni nuk ka publikuar detaje për dëmtimin e shkaktuar nga anija dhe as për sa kohë mund të jetë jashtë veprimit në një rajon që, me rritjen e marinës kineze, po sheh kërkesa në rritje për flotën amerikane.

Oficeri komandues, Cmdr. Cameron Aljilani, u lirua nga detyra, si dhe zyrtari ekzekutiv, Lt. cmdr. Patrick Cashin dhe shefi i varkës, Master Shefi Teknik i Sonarëve Cory Rodgers.

Mjedisi nënujor është i pafalshëm dhe edhe gabimet e vogla mund të kenë pasoja të mëdha.

“Nëndetësia është e vështirë, është vërtet e vështirë. Jo çdo gjë shkon siç duhet gjatë gjithë kohës,” tha Thomas Shugart, i cili kaloi më shumë se 11 vjet në nëndetëset amerikane, duke përfshirë komandimin e një nëndetëseje sulmuese.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

4 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

8 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

14 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago