Categories: Nga Bota

ShBA blindon Greqinë me avionë: Askush nuk merr përsipër të japë arsyet e këtij vendimi

Pas vendosjes së avionëve luftarakë Rafale në Forcat Ajrore Greke dhe përfundimit të prokurimit të 3 fregatave Belharra për Marinën, duket se është radha e Ushtrisë për të forcuar arsenalin e saj, pasi vendosja graduale e 1200 trupave amerikane M1117 Guardian ( ASV- Mjeti i Blinduar i Sigurisë) në radhët e saj ka nisur.

Sipas Protothema, bëhet fjalë për mjete të siguruara nga SHBA-të, nga rezervat e tyre strategjike, ku pala greke merr përsipër vetëm koston e transportit, pajisjes dhe mirëmbajtjes së tyre, e cila nuk i kalon 100 milionë euro.

44 mjetet e para mbërritën të premten e kaluar në ambientet e Atikës, nga Kaiserslautern i Gjermanisë, nga ku janë transportuar me hekurudhë. Pritja zyrtare e tyre, megjithatë, është planifikuar të bëhet ditën e sot në prani të lidershipit politik dhe ushtarak të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare. Mjetet e blinduara specifike janë në gjendje të shkëlqyer si për nga pjesët mekanike ashtu edhe për nga blindimi.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

3 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

7 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

12 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

13 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

13 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

14 orë ago