Categories: Lajme

Qeveria shpall masa emergjente për kufizim të furnizimit me energji elektrike për 60 ditë

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që të shpall masa emergjente për furnizim me energji, të vlefshme deri në 60 ditë.

Sipas një dokumenti që e ka siguruar Sinjali, masat emergjente përfshijnë:

Vendosjen e kufizimeve në furnizim me energji për konsumatorë;Vendosjen e obligimeve të veçanta për ndërmarrjet e energjisë.

Gjithashtu, Qeveria ka vendosur që të formohet një Komitet Teknik Emergjent, i cili do të identifikojë dhe paraqesë rekomandime në Ministrinë e Ekonomisë.

Arsyetim i këtij vendimi, sipas Qeverisë janë vështirësitë e sistemin elektro-energjetik pas rritjes së konsumit, pamjaftueshmëritë e gjenerimit të brendshëm për të mbuluar konsumin dhe rritja enorme e çmimeve të energjisë elektrike.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

4 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

7 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

12 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

12 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago