Categories: Lajme

Presidenti kroat në Prishtinë: Kosova është një shtet shumë i dashur për mua

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani një një konferencë për media pas takimit me presidentin kroat, Zoran Milanoviq ka thënë se me shtetin kroat kanë marrëdhënie të shkëlqyera dhe në takimin e sotëm kanë biseduar për thellimin e këtyre marrëdhënieve.

“Republika e Kosovës dhe Kroacisë kanë marrëdhënie të shkëlqyera. Kroacinë vërtetë e konsiderojmë mik të madh të Kosovës. I shpreh mirënjohje shtetit kroat edhe për kontigjentin e vaksinave dhuruar Kosovën dhe solidaritetin e shprehur pas aksidentit tragjik në Slavnski Brod. Shteti ynë e ka bërë të qartë që është vizion i yni anëtarësimi në strukturat euroatlantike, prandaj edhe përkrahjen e Kroacisë në këtë drejtim e vlerësojmë shumë. Shprehim shpresën tonë që Kroacia do të vazhdojë ta përkrahë Kosovën në këtë rrugë të vështirë”, u shpreh Osmani.

Ndërkaq presidenti kroat tha se për të Kosova është një shtet veçanërisht i dashur, shkruan Reporteri.net.

“Kosova për mua personalisht është një shtet i dashur, por Kosovën vërtet e kemi një shtet miqësor sepse bëhet fjalë për një demokraci vibrante. Kosova është një shtet që shumë shpejt në aspektin politik mund të inkuadrohet në organizata ndërkombëtare. Është për t’u çuditur se sa pak dihet për Kosovën edhe në vendet e BE-së. Disa shtete të BE-së që nuk e kanë pranuar pavarësinë e Kosovës sinqerisht nuk i kuptoj dhe unë do të bëj çka është e mundur për të avokuar. Thjesht njerëzit janë pak të informuar për Kosovën”, tha Zoran Milanoviq në një konferencë për media.

 

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

4 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

12 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

12 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago