Categories: Lajme

Pjesëtarët e FSK-së trajnohen nga ekipe trajnuese të Mbretërisë së Bashkuar-BMATT

Nënoficerë dhe oficerë të njësive të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë certifikuar në “Kursin e Instruktorëve” nga bashkëpunimi me ekipin e njësisë trajnuese të Mbretërisë së Bashkuar-BMATT.

“Në përfundim të këtij trajnimi, sot në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes në kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj u mbajt ceremonia e certifikimit ku të pranishëm ishin komandanti i KDS-së gjeneral brigade Irfete Spahiu, zëvendëskomandanti i KDS-së kolonel Mehmet Lladrovci, nënkolonel Broëning si dhe oficerë dhe nënoficerë të FSK-së”, thuhet në njoftim.

Kursi ishte i fokusuar në rolin dhe përgjegjësitë e instruktorit, ku qëllim kryesor ishte përgatitja e pjesëtarëve të FSK-së për detyrën e instruktorit.

Në bazë të angazhimit dhe rezultatit të treguar, kursant i dalluar i kësaj gjeneratë u përzgjodh rreshter shtabor Ilir Axhami nga KDS.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

4 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

7 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

12 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

12 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago