Categories: Lajme

Petar Petkoviq: Aksioni i sotëm në Shtërpcë, terror i ri i Albin Kurtit

Aksioni i mëngjesit të sotëm i Policisë së Kosovës në komunën e Shtërpcës, ku u arrestuan disa serbë, është një përpjekje tjetër brutale për të frikësuar popullin serb dhe terror i ri i Albin Kurtit”, kështu tha drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq.

Sipas tij, nga mëngjesi i sotëm komuna e Shtërpcës është nën bllokadë, qasja është bllokuar, rrugët janë mbyllur, shumë shtëpi serbe janë bastisur, njerëzit janë të frikësuar dhe të paaftë për të kryer detyrat elementare.

Petkoviq thekson se asnjë veprim i Albin Kurtit siç tha ai “nuk do ta thyejë rezistencën serbe dhe unitetin serb”.

“Ky veprim nuk ndodh rastësisht sot, kur presidenti Aleksandar Vuçiq supozohet të nënshkruajë gjashtë marrëveshje të rëndësishme në kuadër të nismës “Ballkani i Hapur”, shkruan Tanjug.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

4 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

8 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

14 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago