Categories: Lajme

Përkrahësi i aksionit policor në veri bëhet njeriu kryesor në Austri (VIDEO)

Ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë, Karl Nehammer, nga sot bëhet kryetari i Partisë Popullore që është subjekti më i votuar në Austri dhe mban pushtetin.
Nehammer ishte ndër zyrtarët e rrallë të një shteti të Bashkimit Evropian i cili publikisht kishte përkrahur Kosovën për vendosjen e Njësisë Speciale në pikat kufitare Bërnjak dhe Jarinjë për të zbatuar masën e reciprocitetit për targat e automjeteve me Serbinë.

Këto deklarata ai i kishte bërë gjatë vizitës që e kishte në Prishtinë gjatë kohës sa ka vazhduar bllokada në pikat kufitare 1 edhe 31, njofton Klankosova.tv.

Nehammer merr drejtimin e Partisë Popullore pasi ish-kancelari austriak Sebastian Kurz sot zyrtarisht i jep fund karrierës politike.

Më poshtë mund ta shihni kronikën e realizuar nga Klan Kosova në ditën kur ministri i Punëve të Brendshme të Austrisë ishte në Kosovë.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

11 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago