Categories: Lajme

Nuk e ndal dorën Blinkeni, sanksione të vizave ndaj 8 zyrtarëve

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në tëitter, ka njoftuar për sanksione të vizave ndaj tetë zyrtarëve qeveritarë të Kubës.

Këto sanksione ndodhën me arsyetimin se Kuba dënoi me burg protestuesit paqësorë. Sekretari Amerikan gjithashtu tha se SHBA qëndron me popullin kubanez dhe në luftën e tij për liri.

“SHBA vendosi sanksione në viza për 8 zyrtarë të qeverisë kubaneze. Ata që burgosin protestuesit paqësorë dhe i dënojnë me burgime të padrejta duhet të mbajnë përgjegjësi. Ne qëndrojmë me popullin kuban në luftën e tij për liri”, ka shkruar Blinken.

Kuba – Shtet Socialist që nga “Revolucioni Kubanez” që u organizua nga Fidel Kastro e Che Guevara , ende qeveriset nga të eksponentë të afërt me vëllerit Kastro.

Populli i Kubës nuk rreshti së luftuari për liri shekullin e kaluar, e protesta kundër regjimit në Kubë po vazhdojnë edhe sot e kësaj dite. Përkundër shembjes së Bashkimit Sovjetik – aleatit kryesor të ishullit Kubanez, vëllezërit Kastro nuk ndryshuan qëndrimet e tyre politike.

Përveç zyrtarëve kubanezë, SHBA-ja sanksionoi edhe disa figura të famshme politike në Ballkan, duke filluar nga Sali Berisha në Shqipëri, e pastaj Millorad Dodik në Bosnje dhe Hercegovinë

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

11 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago