Categories: Auto tech

Nuk do të ketë më ekrane telefoni të plasaritur? Shkencëtarët kinezë pretendojnë se kanë krijuar një xham të ri ultra të fortë

Ekspertët kinezë kanë zhvilluar një lloj të ri xhami ultra të fortë, i cili e përcjell nxehtësinë shumë më mirë se çdo i njohur deri më tani, i cili sipas tyre është më i fortë edhe se diamanti natyral.

Madje, ky lloj xhami është aq i fortë sa pothuajse asgjë nuk mund ta thyejë atë, theksojnë shkencëtarët nga Universiteti Jilin, nga qyteti kinez Changchun.

Ata dolën me një lloj të ri xhami në një proces gjatë të cilit ekspozuan një lloj të veçantë karboni ndaj temperaturave dhe presioneve ekstreme.

Kjo u dha atyre një forcë xhami prej 102 GPa.

Për krahasim, substanca më e fortë në botë është karboni AM-III i sintetizuar së fundmi, forca e të cilit është 113 GPa.

Udhëheqësi i këtij hulumtimi, gjeokimisti Jingwei Fei nga Instituti Carnegie i Shkencës në Uashington, thekson se krijimi i xhamit me fortësi kaq të lartë dhe karakteristika superiore hap mundësinë e një mënyre shumë të gjerë aplikimi. 

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

5 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

9 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

15 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago