Categories: Lajme

NATO-ja “i shpall” luftë Rusisë, rrëzon kërkesat e Moskës: Do zgjerohemi ku të duam!

NATO-ja e sfidoi hapur Rusinë me refuzimin e bërë kërkesës kryesore të Moskës ne mesin e sagës së sigurisë me Ukrainën.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleanca ushtarake nuk do ta ndalë zgjerimin e saj në Europë, kudo qoftë ai.

Ne nuk do të bëjmë kompromis mbi parimet themelore, përfshirë të drejtën e çdo vendi për të vendosur rrugën që do të ndjekë dhe përfshirë çdo lloj marrëveshje sigurie që dëshiron të jetë pjesë e saj.

Presidenti rus Vladimir Putin muajin e kaluar parashtroi kërkesa për SHBA-në dhe NATO-n si pjesë e përpjekjeve për të lehtësuar tensionet mbi Ukrainën teksa Moska ka grumbulluar dhjetëra mijëra trupa në kufi duke ngjallur frikën e një pushtimi të vendit fqinj.

Por pjesa më e madhe e propozimeve, të bëra publike nga Rusia, mes tyre një projekt-marrëveshje me vendet e NATO-s dhe oferta për një traktat mes Moskës dhe Shteteve të Bashkuara, duket të jenë e papranueshme për aleancën ushtarake të përbërë nga 30 vende, pavarësisht frikës se Putini mund të urdhërojë forcat ushtarake ruse të hyjnë në Ukrainë.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

4 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

8 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

12 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

13 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

14 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

14 orë ago