Categories: Nga Bota

Me këtë referendum, Vuçiç do të heqë dorë nga Kosova

Lëvizja Popullore e Serbëve nga Kosova “Otadzbina” vlerësoi se me miratimin e Ligjit për referendum, “regjimi” i Aleksandër Vuçiçit përgatiti bazën ligjore për shfuqizimin e preambulës kushtetuese ku thuhet se Kosova është pjesë e patjetërsueshme e Serbisë.

“Ligji për drejtësinë është vetëm një hapje e asaj që është e rëndësishme dhe ajo që Vuçiç u ka premtuar mentorëve të tij perëndimorë, e ajo është heqja e paraaumbulës si pengesë kushtetuese dhe menjëherë më pas njohja e republikës së vetëshpallur të Kosovës”, tha lëvizja.

Theksohet se “për hir të mbijetesës së zhveshur në pushtet”, presidenti serb Vuçiç do të heqë dorë nga krahina jugore.

“Sepse largimi nga pushteti do të thotë edhe burg, dhe presidenti i Serbisë do të sakrifikojë gjithçka dhe do ta dorëzojë vetëm për të shmangur burgimin afatgjatë. Nuk do të jetë e vështirë për ata që mundën të nënshkruajnë marrëveshjen tradhtare të Brukselit, përkatësisht Aleksandar Vuçiçin dhe Ivica Daçiqin, ta çojnë deri në fund tradhtinë, e kjo është heqja e preambulës dhe njohja e shtetit separatist në Prishtinë”, thuhet në deklaratë./FrontOnline/

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Eskalon Kimete Berisha: Albin Kurti është indirekt Rankoviqi i ditëve tona

Analistja Kimete Berisha ka shpërthyer në akuza në drejtim të Qeverisë Kurti, ajo me anë…

7 minuta ago

Rikthehen reshjet e borës dhe acari

Moti i qëndrueshëm që po mbretëron ditën e mërkurë, mbetet edhe ditën e enjte, me…

49 minuta ago

Asambleisti i VV’së në Gjilan: Thuaj JO, shtrenjtimit të rrymës

Asambleisti i Vetëvendosjes (VV), në Gjilan, Blerim Haziri ka dalë kundër propozimit për shtrenjtim të…

3 orë ago

Serbët në veri edhe jashtë ngrohen me nxemje me rrymë

Qytetarët serb në Mitrovicën e Veriut janë duke u ngrohur edhe në ambiente të jashtme…

7 orë ago

Driton Selmanaj “shpërthen” ndaj Qeverisë Kurti: Nëse nuk i ndalim me kohë, nesër do jetë vonë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, ka komentuar situatën me shtrenjtimin e energjisë…

8 orë ago

Shpërthimi i variantit Omicron në Kosovë, Ambasada gjermane: Terminet e caktuara për viza mund të anulohen apo shtyhen

Javët dhe ditët e fundit në Kosovë ka pasur rritje të madhe të rasteve të…

1 ditë ago