Categories: Lajme

Lajm i mirë për Kosovën

Rritja enorme e çmimit të energjisë dhe në të njëjtën kohë rritja e madhe e shpenzimit gjatë sezonit të dimrit, ka bërë që, Kosova si një importuese, të përballet me një krizë energjetike dhe t’i kthejë reduktimet pas më shumë se dhjetë vitesh, shkruan Gazeta Express.

Megjithatë sinjale pozitive për çmimin e energjisë elektrike vijnë nga tregjet e huaja.

Çmimi i energjisë elektrike brenda kësaj jave ka filluar rënien drastike. Në bursën hungareze të energjisë elektrike, nga 420 euro sa ka qenë megavati më 22 dhjetor ka rënë në 208 euro, derisa nesër do të mund të blihet edhe më lirë në vlerën e 186 eurove.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

4 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

8 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

14 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago