Categories: Lajme

Ky vend në Gjermani po kërkon punëtorë nga Kosova

Gjermania ka nevojë për shoferë të rinj të kamionëve.

Mungesa e shoferëve në sektorin e logjistikës në Republikën (landin) gjermane të Saarlandit pritet të zbutet përmes një projekti pilot. Sipas Shoqatës republikane për transport, njerëzit nga Kosova do të trajnohen për vozitës profesionistë në Saarland.

Kjo shoqatë thotë se aktualisht ka një mungesë midis 60,000 dhe 80,000 shoferëve të kamionëve në gjithë Gjermaninë, shkruan sr.de. Nga ana tjetër, brenda një viti dalin vetëm maksimalisht 17,000 profesionistë të rinj. Pra, numër shumë i vogël për të korrigjuar mungesën.

Nisur nga kjo gjendje, mendohet se, ashtu si në sektorin e infermierisë, vetëm njerëz nga vende të tjera mund ta zbusin këtë gjendje. Ata mund të rekrutohen me programe speciale të sponsorizuara nga shteti.

Kështu, në Saarland, katër transportues mallrash, një institucion arsimor dhe Shoqata republikane për sektorin e transportit janë bashkuar për të sjellë në vend njerëz përkatës nga Kosova.

Një zëdhënëse e shoqatës ka thënë për sr.de se aplikantët në Kosovë aktualisht po mësojnë gjermanisht para se të shkojnë në Saarland, vitin e ardhshëm. Gjatë trajnimit të tyre si shoferë profesionistë, ata do të kenë kontrata fikse pune me transportuesit që kanë lidhur marrëveshjen për bashkëpunim, përcjell albinfo.ch. Pas kësaj, ata duhet të punësohen atje (në Saarland), siç është rënë dakord me kontratë.

Në Saarland, shumë transportues mallrash dhe kompani logjistike kanë probleme në gjetjen e punonjësve në vend. Shumë syresh largohen nga ky sektor, sepse kushtet e punës janë të këqija, transmeton albinfo.ch. Ngarkesa e punës është e lartë dhe pagat janë shumë të ulëta.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

4 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

7 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

12 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

12 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago