Categories: Lajme

“Kemi hapur 10 mijë vende pune”, Pacolli i reagon ashpër kryeministrit Albin Kurti

Kreu i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli i ka reaguar ashpër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti i cili tha se këtë vit në Kosovë janë hapur 10 mijë vende pune dhe ka pasur rritje ekonomike 10 përqind.

Pacolli thotë se as nuk janë hapur 10 mijë vende pune e as nuk ka rritje ekonomike 10 përqind, duke pyetur se ku janë hapur ato vende dhe kush është punësuar.

Ai thotë se fakti qëndron se shumë punëtor të larguar nga puna për shkak të pandemisë këtë vit janë riintegruar pjesërisht.

Sa i përket rritjes ekoomike, Pacolli ka deklaruar se nuk ka pasur rritje të të hyrave për qytetarët, nuk ka pasur as rritje të mesatares së konsumit, as nuk ka pasur investime infrastrukturore, as nuk ka pasur ngritje të subjekteve të reja ekonomike.

Pacolli thotë se Kosova s’ka kursime e qëndrueshmëri ekonomike.

Ky është postimi i plotë i tij:

Ne Kosove, këtë vit nuk janë hapur 10 mijë vende pune…

Nuk ka rritje ekonomike mbi 10%….siq thuhët,

Kjo është arsyeja pse;

Është e pabesueshme që me “reformat e qeverisë ” të janë hapur 10 mijë vende të reja pune në Kosovë.

Ku janë ato vende,

kur dhe

kush është punësuar?

Qendron fakti se shumë punëtorë të larguar nga puna për shkak të pandemisë, këtë vit pjeserishte janë riintegruar dhe shumë prej tyre janë larguar nga Kosova duke u punsuar ne Kroaci e gjetiu.

Per sa i perket rritjes ekonomike, nuk eshte reale kjo qe thuhët, se ka 10% rritje ekonomike

nuk ka rritje ekonomike 10%

…nuk kemi pasur rritje të të hyrave për qytetarët e Kosovës krahasuar me vitin 2019,

…. Nuk ka pasur rritje tė mesatares së konsumit. Shporta e konsumatorit është e njëjtë si në vitin 2019.

… Tani (këtë vit) nuk ka pasur ASNJE investim infrastrukturore të financuar nga kapitali vendor apo i huaj) të cilat kanë ndikuar në përmirësimin e jetës dhe standardit të jetesës së qytetarëve. Gjithashtu nuk ka asnjë investim qe ka përmirësuar mjedisin e shkatërruar në të cilin jetojmë.

…. Nuk patem ngritje të subjekteve të reja ekonomike që rriten listën e produkteve dhe shërbimeve vendore në krahasim me ato të vitit 2019.

… Nuk ka qëndrushmeri ekonomike, nuk ka kursime,

Po ndodh e kundërta që pretendohët,

…qytetarët vazhdojne te ikun nga Kosova,

….nuk ka punë në Kosovë,

pos investimeve te “oligarkeve”siq i quan politika”, (që mbajnë kontinuitetin në mënyrë solitare, më vështirësi, pa asnje mbeshtetje nga indtitucionet,

…asnjë investim në Infrastrukturë nuk është bërë

e kunderta,

.. nuk ka ndertim as mirembajtje te rrugeve e as te infrastruktures publike ,

…ka shumë ma tepër importe për shkak të tkurrjes se prodhimtarisë në Kosovë,

…ka shume ma teper inkasim nga doganat per shkak te rritjes se importit,

…nuk ka permirsim te standardit jetesore,

…ambienti dhe natyra shkaterrohen cdo dite pa medhirshem.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

4 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

8 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

14 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago