Categories: Lajme

Katastrofë: Nga 240 nxënës në një shkollë të mesme në Suharekë, 100 prej tyre nuk dinë shkrim-lexim

Drejtori i Shkollës së Mesme Teknike (SHMT), ‘Skënder Luarasi’ në Suahrekë, Hamdi Bytyqi, ka thënë se nga 240 nxënës që janë në këtë shkollë, 100 prej tyre nuk dinë shkrim-lexim dhe matematikë elementare, shkruan Gazeta Metro.

Krahas problemeve të shumta që e kanë karakterizuar sistemin arsimor ndër vite në Kosovë, edhe shkalla jo e ulët e analfabetizmit ka qenë njëra prej tyre. Prej gati dy dekada vazhdimisht është ngritur alarmi për ekzistimin e kësaj dukurie, e cila nuk u zhduk as pas disa zotimeve.

Një problem të tillë ka paraqitur sot edhe drejtori i SHMT ‘Skënder Luarasi’ në Suharekë, Hamdi Bytyqi, ku ka treguar e ka bërë një analizë në këtë shkollë.
Ai tha se përveç që 100 nxënës janë ‘analfabet’, ata janë edhe duhanpirës.

“Unë e kam bërë një analizë në shkollën time, diku prej 240 nxënës që janë të regjistruar në shkollën e mesme (teknike), dalin diku 100 që nuk dinë shkrim-lexim dhe matematikë elementare. Ata 100 janë potencialë permanent të merren me probleme. Nga këta nxënës, 100 janë duhanpirës”, ka thënë Bytyqi, në konferencën e organizuar për sigurinë në shkolla të Suharekës.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

4 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

8 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

12 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

13 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

13 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

14 orë ago