Categories: Lajme

Ish-zv.ministrja e Jashtme e Shqipërisë: Kosova është Jerusalemi dhe Meka jonë, ku ndodhet Basha nipi i Pejës?

Në protestën para kryeministrisë kundër vizitës së kryeministrit Vuçiq në kuadër të Open Balkan foli edhe ish-zëvendësministrja e Jashtme, Edith Harxhi.

Sipas saj, projekti i “Ballkanit të Hapur” nuk është asgjë tjetër sesa një “përrallë e keqe që po na serviret sikur është hyrja në Europë, por nuk është asgjë tjetër veçse hyrja në Iugo-sferë, pasi ka ikur Kroacia dhe Sllovenia. Po mundohen të joshin Kosovën e brishtë, që ende nuk ka marrë ulëse në OKB. Pyes Ramën, sa njohje i ka dhënë Kosovës në këto vite? Zero!”.

Sipas Harxhit, kombi është në rrezik. “Jemi në këtë shesh të madh si në ‘99, një komb me një qëndrim.

Kombi është në rrezik, dhe vjen nga Rama dhe Vucic, dhe atyre që i kanë dhënë misionin për të shkatërruar Ballkanin. Por unë i them atyre, se Kosova është Jeruzalemi jonë, është Meka jonë ”, tha ajo nga podiumi.

Një ”thumb” Harxhi e ka edhe për kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha.

“Ku ndodhet sot ish-kryetari i PD Lulëzim Basha, nipi i Pejës? Në katër vitet e fundit ai ka bërë vetëm një deklaratë të mjerë , qe nuk nderon asnjë nga ne. Por ne do ringrihemi, dhe si konservatorë do të kemi çështjen kombëtare si prioritet”, tha ajo përballë protestuesve.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

5 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

9 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

15 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago