Categories: Lajme

Iowa me video 22-minutëshe për partneritetin ushtarak 10-vjeçar me Kosovën

Kosova ka partneritet të ngushtë në fushën e sigurisë dhe të ushtrisë me shtetin e Iowas në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Që nga bashkëpunimi i ngushtë me trajnime e deri tek mjetet ushtarake e armët, Kosova dhe Iowa gëzojnë një bashkëpunim të shkëlqyeshëm.

Në videon e titulluar “Iowa Kosovo Përvjetori i 10-të”, shteti Iowas ka ndarë momente nga bashkëpunimi i Kosovës me këtë shtet.

Gjithashtu, pjesëtarë të ushtrisë amerikane kanë folur për marrëdhëniet e shkëlqyera midis Kosovës dhe Iowas.

Është shpehur dëshira që bashkëpunimi midis vendeve të vazhdojë edhe në të ardhmën dhe të thellohet niveli i partneritetit. 

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

12 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

12 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago