Categories: Lajme

Hoxha “nxjerr hapur” Zekën: Merr pagë pa punuar në RTK, urgjent të hetohet; publikohet dokumenti i avokatit Gashi

Fadil Hoxha, kryetar i Sindikatës së Pavarur të Radio Televizionit të Kosovës (RTK), ka thënë se sot ka pranuar një letër njoftuese nga avokati Tomë Gashi, që i drejtohet drejtorit të RTK-së, Ngadhnjim Kastrati.

Në këtë letër, sipas tij, avokati Gashi e ka njoftuar drejtorin Kastrati, lidhur me të punësuarin e RTK-së Milaim Zeka, i cili akuzohet nga Prokuroria Speciale për katër vepra penale, përcjell Bota sot.

Hoxha ka thënë se është shqetësuese që Zeka merr pagë nga RTK-ja, pa shkuar fare në punë dhe pa kryer asnjë punë atje. Ai ka kërkuar nga Prokuroria që të hetojë urgjentisht këtë rast.

Reagimi i Hoxhës në Facebook:

Sot kam pranuar një letër njoftuese nga avokati Tomë Gashi, e cila i është drejtuar drejtorit të RTK-së, Ngadhnjim Kastrati.

Përmes kësaj letre, avokati Gashi e njofton drejtorin Kastrati lidhur me të punësuarin e RTK-së Milaim Zeka, i cili ka aktakuzë nga Prokuroria Speciale për katër vepra penale:

1.Mashtrim të 920 personave

2.Shmangie nga tatimi

3.Pastrim parash

4.Fotografim dhe incizim i paautoruzuar

Ajo çka është edhe me shqetësuese, i punësuari Milaim Zeka nuk vjen fare në punë dhe nuk kryen asnjë detyrë në RTK, përderisa pagën e merr në fund të çdo muaji.

Prokuroria do të duhej urgjentisht të merret me këtë rast në mënyrë që përgjegjësit për ekzekutimin e pageës së këtij personi të japin llogari për abuzim me paranë publike.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

12 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago