Categories: Lajme

Gjenerali Malinoviq: Kjo qeveri nuk duhet të lejohet të ndryshojë Kushtetutën, do ta heq Kosovën

Ndryshimet kushtetuese janë shumë të rëndësishme për t’u lënë vetëm aktorëve politikë.

“Amendamentet e propozuara kushtetuese janë ligjshmëri dhe legjitimitet te këqija, kundërproduktive dhe të diskutueshme, por edhe me pasoja të gjera”, tha Gjorgje Vukadinoviç, redaktor i ‘New Serbian Political Thought’, në një konferencë shtypi, për të bërë një përpjekje të konsiderueshme për ta bërë referendumin të suksesshëm.

Prandaj, siç tha ai, duhet të ftohen qytetarët që të dalin masivisht në referendumin e 16 janarit dhe të votojnë JO. Asgjë nuk ka përfunduar, asgjë nuk është e parëndësishme dhe nuk ka rëndësi, tha Vukadinoviq.

Përveç tij, në konferencën për shtyp morën pjesë edhe gazetari Srdjan Skoro, avokati, Vladimir Terzic dhe gjenerali në pension Sreto Malinoviq.

U tha se ky nuk është një koalicion i ri, por se aty janë mbledhur njerëz të moshave të ndryshme dhe bindjeve të ndryshme politike, por me të njëjtin qëndrim se duhet mbajtur një referendum, i cili ka një rëndësi të madhe për të gjitha vendimet e ardhshme të referendumit, duke përfshirë ndryshim i mundshem i preambules.

Avokati Terziq u bëri thirrje qytetarëve që të dalin masivisht në referendum dhe të votojnë JO, ndërsa gjenerali Malinoviq vlerësoi se kjo qeveri nuk duhet të lejohet të ndryshojë menynë parlamentare, e aq më pak Kushtetutën.

Srdjan Skoro paralajmëroi se nëse këto amendamente kushtetuese kalojnë tani, qeveria do të ofrojë votim për daljen e Kosovës nga Serbia nesër.

Sipas tij, shpjegimi i opozitës se referendumi është shpallur nga kuvendi ilegjitim nuk është i mirë, sepse edhe organet jolegjitime po i shpallin zgjedhjet në të cilat do të shkojnë.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

4 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

7 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

12 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

12 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago