Categories: Lajme

Ganimete Musliu padit ministrin Peci: E prita 11 ditë të kërkojë falje

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, ka dorëzuar padi për Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci.

Padia e Musliut ndaj Pecit vjen pas një përplasjeje verbale në Komisionin për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, ku ai a e kishte akuzuar deputeten Musliu se janë dhënë subvencione në kohën kur PDK-ja ka qenë në pushtet dhe thënë se edhe ajo është pjesë e KrlMlT.

Musliu para gazetarëve ka thënë se ka pritur 11 ditë që Peci të distancohet nga këto deklarata dhe të kërkojë falje, por meqë nuk e ka bërë, ka vendosur të deponojë padi kundër tij.

“Bujqit dhe fermerët nuk kanë pasur mundësi të ankohen dhe të ngrisin padi ndaj ministrit sepse në raste të tjera mund të akuzohen.

Kjo është arsyeja pse ne sot jemi këtu. Kam ngritë padi për akuzat e sojit të tillë. Qe 11 viteve asnjëherë nuk kam pasë pozitë menaxheriale në asnjë qeveri dhe jam e gatshme të jap llogari dhe jam e hapur të bashkëpunoj me të gjitha institucionet.

Ka kalu koha kur bëjmë akuza kolektive dhe nuk e adresojmë problemin aty ku është. Sot jemi këtu për të nda drejtësi dhe për të treguar se kush është i korruptuari dhe i manipuluari”, ka thënë Musliu ndër të tjera.

Ajo është shprehur se në një vend demokratik, Peci është dashur të ofronte dorëheqjen e tij.

“Unë e thashë është fundi kur deputetët e papërgjegjshëm do të hedhin akuza dhe të marrin përgjegjësi. Kam pritë 11 ditë që ai të distancohet dhe të kërkoj falje, por ai nuk e bëri.

Po të ndodhte në në vend tjetër demokratik, ai ministër nuk do ta shkelte më këmbën në Kuvend”, u shpreh deputetja Musliu para gazetarëve.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

5 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

9 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

14 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

15 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

15 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

16 orë ago