Categories: Auto tech

Fundi i telefonave? Apple pritet të zëvendësojë iPhone-in me një pajisje edhe më të avancuar

Apple planifikon që deri në 10 vjet të zëvendësojë iPhone-in me kufje të teknologjisë virtuale që njihen si “Realiteti i Shtuar” (AR).

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, procesi me sa duket do të fillojë vitin e ardhshëm me lansimin e një pajisjeje “të montuar në kokë”.

Në një shënim për investitorët i parë nga MacRumors, analisti i shquar Ming-Chi Kuo shpjegoi se “Qëllimi i Apple është të zëvendësojë iPhone me AR deri në dhjetë vjet”.

Ky tranzicion pritet të fillojë në fund të vitit 2022 me lansimin e kufjeve të para AR të Apple.

Pajisja me sa duket do të jetë në gjendje të funksionojë në mënyrë të pavarur pa pasur nevojë të lidhet me një Mac ose iPhone dhe Apple po synon të mbështesë një “gamë gjithëpërfshirëse aplikacionesh për të nisur procesin e zëvendësimit të iPhone.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

11 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago