Categories: Lajme

Fshati kosovar me mbi 60 doktorë, 36 prej tyre nga një familje

Shkolla “Dëshmorët e Kombit” buzë shpatit të fshatit Livoç i Ulët, të ngjanë me pothuajse gjitha shkollat fillore anë e mbanë Kosovës.

Por askush nuk e kishte menduar se mbi 60 nxënës të kësaj shkolle do bëheshin disa nga doktorët më të njohur jo vetëm në Gjilan e Kosovë, por edhe në Evropë.

Dy doktorët e parë të këtij fshati të cilët që nga vitet e ’60-ta bën nam në Anamoravë, ishin Nijazi Halimi dhe Asllan Elezi.

Madje për kontributin e jashtëzakonshëm të këtij të fundit, sot shkolla e mesme e Mjekësisë në Gjilan mbanë emrin “Asllan Elezi”.

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

4 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

7 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

12 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

13 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago