Categories: Lajme

FAKTE: Në të kaluarën Kosova ishte liqen

Në një të kaluar shumë të largët historike, Ballkani në përgjithësi ka qenë i mbuluar me ujë, fillimisht me det e më pastaj edhe me ujë të ëmbël ose liqen, përfshirë këtu edhe territorin e sotëm të Kosovës.

Ndoshta mund të duket e pabesueshme, por kronika në vazhdim sjell dëshmitë që koha ka ruajtur nga ajo periudhë.

Guaskat e gjetura në pjesë të ndryshme të Kosovës e shtresimet liqenore, janë argumentet më të mira që dëshmojnë që Kosova dikur ka qenë e mbuluar me ujë.

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

5 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

9 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

14 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago