Categories: Lajme

Edhe djali i Sorosit në darkën zyrtare të Ramës me Vuçiqin dhe Zaevin

Djali i multimiliaderit amerikan George Soros, Alex Soros që është dhe drejtuesi i fondacionit “Shoqëri e Hapur” do të jetë i pranishëm në darkën zyrtare që do të mbahet sot në mbrëmje në Elbasan të shtruar për presidentin serb Aleksandër Vuçiç, kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe delegacionet që i shoqërojnë.

Gjithashtu kësaj darke do ti bashkohet edhe përfaqësuesi i Këshillit Atlantik Jim O’Brien

Kryeministri Edi Rama do të jetë nikoqiri i tyre. Ndërkohë nesër më 21 dhjetor, tri liderët do të zhvillojnë takim në Tiranë dhe në këtë takim, përmes video-lidhjes do të marrë pjesë edhe Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi. Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se “Ballkani i Hapur” nuk duhet parë si një nismë që zëvendëson Bashkimin Europian.

“Nuk mendoj seduhet parë në atë mënyrë. Do duhet shumë kohë të shkojmë në BE. Kjo ka të bëjë me atë nëse ne do të veprojmë sikur të mos kemi nevojë për afërsi apo hapje në Ballkan.” ose do të marrim disa masa dhe do t’i miratojmë ato kritere dhe vlera evropiane, pavarësisht nëse jemi zyrtarisht anëtarë të BE-së apo jo. tha Daçiç për Tanjug./oranews/

admin

Recent Posts

Një ukrainase në Shqipëri: Me rusët kemi qenë si motra dhe vëllezër

Oksana Genkina prej gati 10 vitesh jeton në Tiranë, ku ka krijuar edhe familjen e…

3 orë ago

Kurti demantohet nga Transparency International: Përmirësimi i pozicionit erdhi nga transferimi paqësor i pushtetit

Kryeministri Albin Kurti nuk ka ngurruar që të marrë merita për përmirësimin e gjendjes me…

6 orë ago

Me t’u vjedh thesari para syve është skandal”, debat i ashpër mes deputetit të VV-së e Hykmete Bajramit të LDK-së

Vjedhja e 2 milionë eurove në tetor të vitit 2020 nga Thesari i Shtetit vazhdon…

11 orë ago

Lushtaku: Serbët në veri kanë qenë të privilegjuar nga Millosheviqi, tash nga Albin Kurti

Një nga figurat më me peshë elektorale në PDK, Sami Lushtaku, thotë se me shtrenjtimin…

11 orë ago

Nënkryetari i PDK-së thotë se është për shkëmbim të territoreve

Nënkryetari i PDK-së, Ramë Buja ka thënë se para një Asociacioni të komunave serbe me…

1 ditë ago

Qytetarët mbushin sheshin, protesta kundër shtrenjtimit të rrymës

Në sheshin “Zahir Pajaziti”, ka filluar protesta kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, e thirrur nga…

1 ditë ago