Categories: Lajme

E braktisi shkollën në klasën e tretë, 15-vjeçari sot ka dy diploma nga dy fakultete

15-vjeçari Jack Rico është bërë personi më i ri që ka diplomuar ndonjëherë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas.

Rico mori diplomën e tij universitare këtë javë dhe ia shtoi diplomave që tashmë mban nga Universiteti Fullerton, të cilin e përfundoi në moshën 13-vjeçare dhe ku është gjithashtu personi më i ri që ka një diplomë ndonjëherë.

Ai ka theksuar se është pritur shumë mirë nga studentët dhe profesorët e tjerë të fakultetit dhe se nuk është trajtuar si fëmijë. Xheku tashmë ka përfunduar studimet e historisë dhe ende nuk është i sigurt se cilën fushë do të zgjedhë në studimet e tij pasuniversitare.

Është interesant fakti se në klasën e tretë e shkollës fillore e braktisi shkollën. Ai arriti rezultate mbi mesataren në testet e inteligjencës shkollore, por disa lëndë thjesht nuk funksionuan për të. Më pas prindërit e tij vendosën ta edukojnë në shtëpi.

“Asnjë fëmijë nuk është i njëjtë, sepse disa fëmijë përparojnë më mirë në mjedisin shkollor, të tjerët përparojnë më mirë gjatë mësimit në shtëpi… Mendoj se kjo duhet të jetë zgjedhja e fëmijës”, tha Rico për KTNV.

Nëna e tij Ru Andrade thotë se ai ka shfaqur shenja të inteligjencës së lartë që në moshë të re. Për ditëlindjen e tij të katërt, ai donte të shihte Shtëpinë e Bardhë. Prindërit e tij i thanë se ai mund të mësonte përmendësh të gjithë presidentët amerikanë. Rico bëri pikërisht këtë dhe gjatë rrugës mësoi emrat e të gjithë nënkryetarëve – për çdo rast. 

admin

Recent Posts

Çun Lajçi i kundërpërgjigjet Ramush Haradinajt: A mos t’ka ra n’mend pak si vonë

Ish kryeministri, tani kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në facebook ka bërë…

5 orë ago

Kush i tjetërsoi 68 fabrika të Kosovës dhe e “shiti” Kosovën?

NGA: AKADEMIK PROF DR HAKIF BAJRAMI E di se A. Vuçiq shumë ashpër do të…

9 orë ago

Dimri nuk ka përfunduar, javën tjetër kthehen sërish reshjet e borës në Kosovë

Gjatë ditëve në vazhdim në Kosovë në vendin tonë ka mundësi që të ketë ndonjë…

13 orë ago

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike

Kurti shpërblen donatorin e partisë, e emëron kryesues në ndërmarrjen publike Kryeministri i Kosovës e…

14 orë ago

Escobar tregon se a ka plane për tërheqjen e trupave amerikane nga Kosova

Zëvendësndihmës sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan, Gabriel Escobar ka komentuar edhe spekulimet e herë…

14 orë ago

Berisha – Kurtit: Trego patriotizmin në paqe, në Iuftë është dashur të vije atje tek unë në Koshare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hisen Berisha i ka kërkuar kryeministrit, Albin Kurti të…

15 orë ago