Nga Bota

NATO-ja i bën gati anijet dhe aeroplanët luftarakë për Rusinë

Aleanca e NATO-s ka thënë se aleatët i kanë vendosur forcat në gjendje gatishmërie dhe kanë dërguar aeroplanë luftarakë dhe…

9 orë ago

Turqia lëshon satelitin më të fuqishëm që ka në hapësirë: Erdogan falënderon Elon Musk

Turqia ka lëshuar në hapësirë satelitin e ri të  telekomunikacionit nga kompania amerikane e hapësirës ajrore SpaceX , shkruan Gazeta…

1 muaj ago

Përpjekja për të fituar përkrahje në ShBA, Gjuriqi u shtron darkë kongresistëve dhe Grenellit

Serbia po kërkon t’i ndreq punët me Amerikën, duke fituar mbështetjen e shtetit më të fuqishëm në botë. Për këtë,…

2 muaj ago

Me këtë referendum, Vuçiç do të heqë dorë nga Kosova

Lëvizja Popullore e Serbëve nga Kosova “Otadzbina” vlerësoi se me miratimin e Ligjit për referendum, “regjimi” i Aleksandër Vuçiçit përgatiti…

2 muaj ago

ShBA blindon Greqinë me avionë: Askush nuk merr përsipër të japë arsyet e këtij vendimi

Pas vendosjes së avionëve luftarakë Rafale në Forcat Ajrore Greke dhe përfundimit të prokurimit të 3 fregatave Belharra për Marinën,…

2 muaj ago

Droni vrasës, i padukshëm dhe pa zhurmë: Arma më e fuqishme në botë, që ka shpejtësi më të madhe se raketa

  ‘Navy’ arma e parë me lazer e ushtrisë amerikane, është arma më e fuqishme në botë e cila e…

2 muaj ago

Ushtria amerikane në arsenalin e saj planifikon të ketë armën e re laserike

Ushtria amerikane po përgatitet që gjatë viteve të ardhshme të pasurojë arsenalin e saj dhe të forcojë sistemin mbrojtës nga…

2 muaj ago

Jeniçeri’ i Putinit, Vuçiqi – duhet t’i ndalohet ndërtimi i centralit bërthamor rus në Serbi!

Serbia në vitin 2013 e mori statusin e vendit vëzhgues në Organizatën e Traktatit të Sigurimit Kolektiv, CSTO, e udhëhequr…

2 muaj ago

Tërhiquni nga Ukraina: SHBA paralajmëron ‘masa serioze’ ndaj Rusisë përsëri

Gjatë qëndrimit në Letoni dhe Suedi për takime me aleatët e NATO’s, Sekretari i Shtetit Amerikan Anthony Blinken paralajmëroi Rusinë…

2 muaj ago