Kulturë

Dokumenti i nënshkruar nga Kurti dhe shefi i BE-së: Kosova quhet “territor” dhe vendit i referohet me fusnotë

Në dokumentin e Marrëveshjes së Mirëkuptimit të arritur ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Bashkimit Evropian, më saktësisht në titull, Kosova…

2 muaj ago

Ndërpritet fjalimi i Vuçiqit gjatë transmetimit televiziv, dikush i hoqi kabllot nga rryma

Gjatë transmetimit televiziv të fjalimit të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka pasur një ndërprerje të shkurtër të sinjalit televiziv.…

2 muaj ago

Vjen ultimatumi tjetër nga SBASHK’u për Qeverinë: Drynat i kemi të gatshëm

Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), Rrahman Jasharaj, i ka dhënë ultimatum kryeministrit, Albin Kurti, në lidhje…

2 muaj ago

Vuçiç e quan “armike të shtetit” – Tepiç: “Kur je njëherë kriminel, mbetesh gjithmonë kriminel”

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, nënkryetaren e Partisë për Liri dhe Drejtësi , Marinika Tepic e quajti “armlke e shtetit”…

2 muaj ago

“Zgjoi” do të hapë Festivalin e Filmit në Zagreb, në garë për çmimin kryesor

Festivalet e filmit tanimë janë bërë diçka e zakonshme për filmin “Zgjoi”, tani ekspedita e tyre do të vazhdojë në…

2 muaj ago

Kosova shkruan historinë në Olimpiadën e Koreve Botërore, Kori nga Peja më i miri në botë në kategorinë ” Musica Contemporanea”

Kosova shkruan historinë në Olimpiadën e Koreve Botërore, Kori nga Peja më i miri në botë në një kategori Një…

2 muaj ago

Mbi muralin e Nexhmije Pagarushës vihet një reklamë, nga komuna e Prishtinës paralajmërojnë masa

Drejtori i Kulturës në Komunën e Prishtinës, Adrian Berisha ka njoftuar se një kompani ka vendosur reklamë të saj mbi…

2 muaj ago