Categories: Lajme

Ambasadori kroat ia përplasi në sy Edi Kristaq Ramës!

Në mënyrë indirekte e bëri me dije Kryeministrin aktual të Shqipërisë, Edi Kristaq Ramën, se në vend që ta ndihmoni Kosovën, po e ndihmoni Serbinë kundër Kosovës.

Edi Rama e ke gabim: “Open Ballkan” nuk është në interesa as të shqiptarëve dhe as të rajonit, është në interes të hegjemonizmit ekonomik dhe politikë të shtetit serb dhe aspiratatave të Vuçiqit, që sa më gjatë ta prolongojë njohjën e shtetësisë të Kosovës.

Në mënyrë indirekte e bëri me dije Kryeministrin aktual të Shqipërisë, Edi Kristaq Ramën, se në vend që ta ndihmoni Kosovën, po e ndihmoni Serbinë kundër Kosovës.

Serbia, derisa të gjejë aleatë si Shqipërinë dhe Establishmentin politikë aktual të saj, nuk ka arsye ta pranojë Kosovën shtet dhe të nxitojë që sa më parë të anëtarësohet në BE.

Edi Kristaq Ramës, i sygjerojë Ambasadori kroat, qëllimi i Serbisë është që të bëjë Serbinë e madhe me përkrahjen e Shqipërisë dhe Rusisë për ta dominuar rajonin, e jo për t’i kontribuar paqes dhe fqinjësisë së mirë në rajonin e Ballkanit dhe më gjerë.

Tani, sa i përkët raportit të Serbisë ndaj Kosovës, sipas analistëve shqiptarë dhe të huaj, Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë, flet me të njëjtën gjuhë si Enver Hoxha dikur, kur i pat thënë Titos në një takim pas përfundimit të luftës së Dytë botërore: Kosovën merrne ju, sepse në Kosovë ka elemente anti Komuniste.

Ata që mendojnë se kjo nuk është e vërtetë, ta lexojnë veprën e Enver Hoxhës “Titistët” aty do ta gjejnë të vërtetën historike që i referohet qëndrimit të Enver Hoxhës ndaj Kosovës pas përfundimit të Luftës së dytë botërore…

Më në fund Edi Rama duhet ta kuptojë se, “OPEN BALLKAN”, përkundër dëshirës së Serbisë dhe Edi Ramës, e ka të pa mundur ta zëvendësojë procesin e Berlinit, sepse përveç Serbisë dhe Shqipërisë nuk po i bashkohet asnjë shtet tjetër i rajonit.

admin

Recent Posts

Asambleisti i VV’së në Gjilan: Thuaj JO, shtrenjtimit të rrymës

Asambleisti i Vetëvendosjes (VV), në Gjilan, Blerim Haziri ka dalë kundër propozimit për shtrenjtim të…

2 orë ago

Serbët në veri edhe jashtë ngrohen me nxemje me rrymë

Qytetarët serb në Mitrovicën e Veriut janë duke u ngrohur edhe në ambiente të jashtme…

6 orë ago

Driton Selmanaj “shpërthen” ndaj Qeverisë Kurti: Nëse nuk i ndalim me kohë, nesër do jetë vonë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, ka komentuar situatën me shtrenjtimin e energjisë…

7 orë ago

Shpërthimi i variantit Omicron në Kosovë, Ambasada gjermane: Terminet e caktuara për viza mund të anulohen apo shtyhen

Javët dhe ditët e fundit në Kosovë ka pasur rritje të madhe të rasteve të…

1 ditë ago

Driton Selmanaj: Fyerjet e njerëzve të VV-së ndaj Grenellit do të sjellin pasoja

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj ka thënë se qasja e Lëvizjes Vetëvendosje ndaj ish emisarit…

1 ditë ago

Sa fitoi Kosova që nuk e lejoi mbajtjen e referendumit

Nga Lista Serbe paralajmëruan masa ndaj Kosovës në rast se në Prill nuk do u…

2 ditë ago