E mërkurë, 20 Tetor, 2021

Çudia në Afganistan: Ish-presidenti u largua, vëllai i tij bashkohet me talebanët

Lexo

- Advertisement - >

Vëllai i ish -presidentit të Afganistanit Ashraf Ghani, Hashmat Ghani Ahmadzai, thuhet se ka njoftuar mbështetjen e tij për talebanët.

Sipas raporteve të mediave, Hashmat u zotua për mbështetjen e tij në prani të udhëheqësit talebanë Khalil-ur-Rehman dhe studiuesit fetar Myfti Mahmood Zakir.

Më herët, Hashmat kishte bërë një deklaratë në të cilën kishte thënë se vëllai i tij Ashraf Ghani ishte në një vend të Lindjes së Mesme pasi iku nga Afganistani.

Ai kishte thënë se nuk kishte pasur viktima që nga ardhja e talebanëve dhe se korrupsioni ishte i zakonshëm nën drejtimin e vëllait të tij, Ashraf Ghani.

Hashmat kishte thënë se shpresonte që talebanët të sillnin paqe për popullin afgan.

Ndërkohë ish-presidenti, Ashraf Ghani tha se shpresonte të kthehej në Afganistan, pasi kishte emigruar drejt Emirateve të Bashkuara Arabe pas marrjes së pushtetit nga talebanët

- Advertisement - >

Më shumë

- Advertisement - >

Të fundit