E mërkurë, 20 Tetor, 2021

Shqiptarja ia shpëton jetën serbes në Saint-Tropez

Lexo

- Advertisement - >

Dy raste të vdekjes, 6300 hektarë të djegur në qytetin e njohur turistik të Francës në Saint -Tropez.

Sikur të mos ishte shqiptarja do ishin tre vlktima. Por vajza e re serbe shpëtoi nga duart e një shqiptare e cila rrezikoi jetën e saj, shkruan gazeta zvicerane në shqip Ke Canton27.ch

Këto janë dy vdekjet e para gjatë zjarrit më të madh të verës në Francë. Rreth 1,200 zjarrfikës po Iuftonin ende kundër flakëve të Mërkurën.

I përkrahur nga një erë kapriçioze gjatë gjithë ditës, zjarri që ka shkatërruar masivin Maures dhe brendësinë e Saint-Tropez (Var) që nga e hëna u përhap në veri të Mërkurën, duke shtuar më tej një numër dramatik me tani dy vdekje të konfirmuara. Dy trupa të djegur, ende të paidentifikuar, u gjetën në një shtëpi të prekur nga flakët, në qytetin e Grimaud, në zemër të Massif des Maures.

Në jug të Francës, pranë vendpushimit të famshëm të Saint Tropez, një zjarr i madh u përhap gjithandej që prej dy ditësh, duke u përpjekur për të shuar deri në 650 zjarrfikës. Shumica e vendasve u evakuuan, dhe njëra prej tyre ishte serbja Tanja Milosavljević, një doktoreshë e gjuhësisë, e cila tregon për humanizmin dhe heroizmin e gruas shqiptare e cila ia shpëtoi jetën.

Banorët vendas të Francës u këshilluan të mos iu afrohen zjarreve. Në atë moment, familja e Tanja është me pushime, ndërsa ajo është krejtësisht vetëm në shtëpi.

“Kam dëgjuar policinë të thotë në altoparlant se nuk ka nevojë për panik, por që ne duhet të jemi gati për evakuim. Isha krejt vetëm. Ata thanë që kur të bjerë sirena e pestë, të gjithë duhet të shkojmë në strehimore. Nuk e dija kujt t’i drejtohesha, sepse serbët nuk qëndrojnë aq shumë këtu, ne jemi të shqyer nga anët e ndryshme,” tregon Tanja.

Për fat të mirë, ndihma erdhi nga njëra anë që ajo nuk e priste. Ajo u ndihmua nga një vajzë shqiptare nga Kosova e cila me veprimet e saj konfirmoi tezën se njerëzimi nuk njeh kufij, njofton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

“Ajo më thirri sapo dëgjoi se duhej të evakuohesha dhe më tha të vija tek ajo. Unë fjalë për fjalë dola jashtë apartamentit me vetëm dokumente dhe një çelës makine. Nuk kam sjellë rroba, sende higjienike, asgjë. Ajo më dha gjithçka dhe e priti në shtëpi si dikush i saj. Falë saj, nuk më duhej të shkoja në qendrën e evakuimit,” ka thënë serbja Tanja.

Të nesërmen, Milosavljeviç donte të shkonte në banesën e saj për të kontrolluar për dëmet materiale. Sidoqoftë, pati një kolaps gjatë rrugës.

Sidoqoftë, ky rajon turistik konsiderohet si një nga më të pasurit në Francë, kështu që mblidhet ndihma për ata që kanë më shumë nevojë.

- Advertisement - >

Më shumë

- Advertisement - >

Të fundit