E enjte, 28 Tetor, 2021

“Ne jemi zotuar se”, talibanët mesazh SHBA-së: Kjo është data e fundit për t’u larguar

Lexo

- Advertisement - >

Talebanët kanë kërkuar që Shtetet e Bashkuara t’i përmbahen afatit të caktuar për tërheqjen e trupave të tyre nga Afganistani deri në datën 11 shtator.

Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i tyre ditën e sotme.

Në një intervistë për “Sky News”, zëdhënësi i talebanëve, Suhail Shaheen, tha se presidenti amerikan, Joe Biden, duhet të respektojë marrëveshjen e Dohas të nënshkruar nga administrata Trump vitin e kaluar dhe se Shtetet e Bashkuara duhet të largohen nga Afganistani deri më 11 shtator, 20 vite pas suImeve te.rroriste.

“Ne jemi zotuar se nuk do t’i suImojmë ata, ne nuk i kemi suImuar ata”, tha Shaheen, referuar amerikanëve.

- Advertisement - >

Më shumë

- Advertisement - >

Të fundit