E mërkurë, 20 Tetor, 2021

Politikani serb propozon: Të jepet çmimi Nobel për Ramën, Vuçic dhe Zaev

Lexo

- Advertisement - >

Politikani serb, Dragan Markoviç, i njohur me pseudonimin Palma, ka propozuar që kryeministrat Edi Rama, Zoran Zaev dhe presidenti Aleksandar Vuçiç të nominohen për çmimin Nobel, pasi sipas tij, me inciativën Open Balkan, po ndihmojnë në arritjen e paqes në Ballkan.

“70 vjet më parë, armiqësia shekullore midis Francës dhe Gjermanisë u ndërpre nga deklarata e Schumann për prodhimin e përbashkët të qymyrit dhe çelikut, dhe sot është Bashkimi Evropian. Aty ku ekonomia është e lidhur, nuk ka lu.ftë.

Marrëveshja “Ballkani i Hapur” sot siguron kalim falas të njerëzve dhe mallrave, por mbi të gjitha siguron paqe në këtë fushë, veçanërisht midis serbëve dhe shqiptarëve, dhe kjo është arsyeja pse presidenti serb Aleksandër Vuçiç, kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ai i maqedonas Zoran Zaev meritojnë çmimin Nobel për Paqe.

Sarajeva dhe Prishtina duhet të përfshihen në marrëveshje. Kushdo që është kundër asaj marrëveshjeje nuk është për paqe dhe bashkëpunim”, shprehet Palma.

Mali i Zi, Bosnje-Hercegovina dhe Kosova nuk i janë bashkuar nismës Open Balkan, duke e refuzuar atë.

- Advertisement - >

Më shumë

- Advertisement - >

Të fundit