E mërkurë, 20 Tetor, 2021

Eksperti amerikan: Kurti duhet t’i dëgjojë SHBA’të dhe t’i normalizojë raportet me Serbinë

Lexo

- Advertisement - >

 

Eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Lindjes së Mesme, Alon Ben-Meir, i ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, që të dëgjojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe të bëjë përpjekje për të normalizuar marrëdhëniet me Serbinë.

Ben-Meir thekson se Kurti duhet të tregojë se po bën atë që mundet dhe të bëjë presion mbi Serbinë.

Sipas ekspertit amerikan të çështjeve politike, nëse kryeministri i Kosovës e bën këtë, do të fitojë mbështetje shumë më të madhe nga Perëndimi-Shtetet e Bashkuara, BE dhe vendet e tjera.

Ai thekson se me gjitha këto masa, beson që Kosova përfundimisht do të integrohet në BE.

Më poshtë postimi i plotë i tij.

- Advertisement - >

Më shumë

- Advertisement - >

Të fundit