E enjte, 28 Tetor, 2021

Kurti prezanton kandidatët, por kush është bartës i listës

Lexo

- Advertisement - >

Kryetari i VV-së, Albin Kurti ka nisë hapjen e fushtës zgjedhore. Kjo hapje po bëhet në mënyrë të veçantë.

Ai gjatë hapjes ka prezantuar 110 kandidatët për deputetë sipas të cilit do të jenë fitimtarë të këtyre zgjedhjeve.

Po ashtu bartësi i kësaj liste është vet Albin Kurti.

Postimi në Facebook:

110 kandidatët e listës fituese me numër 127:

1. Albin Kurti – bartës liste.

2. Vjosa Osmani – ligjëruese në fushën e drejtësisë, ushtruese e detyrës së Presidentes dhe Presidente e ardhshme e Republikës së Kosovës.

3. Glauk Konjufca – aktivist i Lëvizjes, studiues i filozofisë, ish-Ministër i Punëve të Jashtme e Diasporë, deputet i Republikës.

4. Vasfije Krasniqi – aktiviste dhe zëri i drejtësisë së munguar të të gjitha viktimave të luftës së fundit në Kosovë.

5. Avni Dehari – veprimtar i kamotshme i çështjes kombëtare, ish i përndjekur politik, shkrimtar, publicist.

6. Albulena Haxhiu – aktivistja e pandalshme e Lëvizjes tonë, juriste, e ish-Ministre e Drejtësisë.

7. Arben Vitia – aktivist i Lëvizjes, mjek i përgjithshëm, Kryetar i Qendrës tonë në Prishtinë, e ish-Ministër i Shëndetësisë.

8. Donika Gërvalla – veprimtare e shquar në mërgatë, Kosovë e Shqipëri. Vajza e heroit Jusuf Gërvallës.

9. Gani Krasniqi – ish i burgosur politik, veprimtar i palodhshëm i çështjes kombëtare, ish kryetar i Malishevës, aktivisti i yni e deputet i ardhshëm.

10. Shqipe Mehmeti Selimi – ish pjesëtare e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, njohëse e fushës së sigurisë, aktiviste e Lëvizjes.

11. Liburn Aliu – aktivist, arkitekt, ish i burgosur politik, i mbijetuar i Masakrës së Dubravës, deputet në katër legjislatura.

12. Hekuran Murati – ekspert i fushës së financave, deputet në legjislaturën e kaluar.

13. Armend Muja – ligjërues i Ekonomisë Politike Ndërkombëtare, anëtar i ri Lëvizjes tonë.

14. Arbërie Nagavci – bashkëaktivistja jonë, nënkryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

15. Adnan Rrustemi – studiues i shkencave politike e administratës publike, ish-përfaqësues i yni në KQZ.

16. Haxhi Avdyli – doktor e studiues i shkencave mjekësore, deputet i dy legjislaturave të fundit.

17. Fatmire Kollçaku – doktoreshë e epidemiologjisë dhe nënkryetarja e Lëvizjes VETËVENDOSJE!

18. Mimoza Kusari Lila – eksperte e ekonomisë, ish-Kryetare e Komunës së Gjakovës, ish-zëvendëskryeministre, deputete dhe kryetare e Alternativës për Kosovën.

19. Haki Abazi – studiues i inxhinierisë, shkencës kompjuterike e menaxhim biznesit, ish-zëvendëskryeministër i Republikës së Kosovës, kandidat për deputet në këto zgjedhje.

20. Ardian Gola – profesor Universiteti, ligjërues i sociologjisë, anëtar i ri i Lëvizjes tonë e deputet i ardhshëm i Republikës.

21. Rozeta Hajdari – ligjëruese e ekonomisë, ish-Ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike.

22. Xhelal Sveçla – aktivist i Lëvizjes, ish-U.d. i Ministrit të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratë Publike.

23. Saranda Bogujevci – aktiviste për të drejtat e njeriut, e mbijetuar e masakrës së familjes së saj gjatë luftës, deputete në dy legjislatura të fundit.

24. Faton Peci – studiues i shkencave politike dhe filozofisë, drejtues i kabinetit të U.d. Presidentes znj. Vjosa Osmani.

25. Fitore Pacolli – aktiviste e Lëvizjes, studiuese në drejtimin Politikë e Marrëdhënie Ndërkombëtare, deputete e Kuvendit në dy mandate.

26. Hydajet Hyseni – ish i burgosur politik, aktivist e veprimtar i shquar i çështjes kombëtare, deputet në katër legjislaturat dhe drejtues i Shoqatës të ish të burgosurve politik.

27. Hysamedin Feraj – studiues e ligjërues i shkencave politike dhe filozofisë, aktivist i Lëvizjes sonë.

28. Jahja Kokaj – profesor e studiues i shkencës dhe inovacionit, akademik, deputet i Kuvendit në legjislaturën e fundit.

29. Yllza Hoti – studiuese e menaxhmentit, ekonomisë dhe marrëdhënie ndërkombëtare, deputete e Kuvendit në legjilsaturën e VII.

30. Hajrulla Çeku – aktivist i kauzës për trashëgimi kulturore dhe mjedis, deputet i legjislaturës së fundit.

31. Bajram Mavriqi – i diplomuar në ekonomi, kryetar i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Dardanë.

32. Besim Muzaqi – i diplomuar në fushën e farmacisë, kryetar i Qendrës së Lëvizjes në Vushtrri, ish nënkryetar i komunës së Vushtrrisë.

33. Doarsa Kica Xhelili – juriste e diplomuar dhe avokate e licencuar.

34. Fitim Uka – psikolog, profesionist i shëndetit mendor dhe ligjërues universitar i psikologjisë, deputet në legjislaturën e fundit.

35. Tinka Kurti – studiuese e gazetarisë, aktivistja e Lëvizjes për të drejtat e punëtorëve dhe barazi gjinore.

36. Fitim Haziri – stomatolog, deputet në legjislaturën e fundit.

37. Arbëreshë Kryeziu Hyseni – e diplomuar në gazetari, deputete në legjislaturën e fundit.

38. Arbër Rexhaj – studiues i gjuhës dhe letërsisë shqipe, aktivist i Lëvizjes, deputet në dy legjislaturat e kaluara.

39. Dimal Basha – i diplomuar në drejtimin “E drejta Penale Ndërkombëtare”, deputet në legjislaturën e fundit.

40. Burim Karameta – studiues i mjekësisë dhe psikologjisë, këshilltar i Ud. Presidentes, znj. Vjosa Osmani.

41. Enver Dugolli – ish i burgosur politik, kolonel në TMK e FSK, gjeneral në pension, ish-zëvendësministër i Ministrisë së Mbrojtjes.

42. Arijeta Rexhepi – mësimdhënëse e matematikës dhe informatikës, këshilltare e VETËVENDOSJE!-s në Kuvendin Komunal të Gjilanit.

43. Valon Ramadani – studiues i administratës publike, Kryetar i Qendrës së Lëvizjes në Ferizaj, deputet i Kuvendit për dy mandate.

44. Valdet Januzaj – ushtrojë profesionin e stomatologjisë në Suedi, në Kosovë investitor në shëndetësi, hoteleri e infrastrukturë.

45. Albana Morina Xharra – arkitekte e profesioniste, anëtare e re e Lëvizjes VETËVENDOSJE!

46. Agon Batusha – i diplomuar për integrime evropiane, kryetar i Qendrës së Lëvizjes në Gjakovë, deputet në legjislaturën e kaluar.

47. Fatmir Humolli – ish i burgosur politik, aktivist i angazhuar për çështjet politike në vend, ish luftëtar i shquar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në zonën operative të Llapit, ish kryetar i Lëvizjes Kombëtare për Çlirimin e Kosovës.

48. Jeta Statovci – studiuese e ekonomisë dhe politikave shëndetësore, aktualisht këshilltare e Ud. Presidentes.

49. Alban Hyseni – i diplomuar në fushën Jurdiko-Penale, asistent ligjërues në drejtimin e fushës penale, deputet në legjislaturën e fundit.

50. Hysen Durmishi – aktivist i VETËVENDOSJE!-s, i diplomuar në fushën e inxhinierisë civile, ish drejtor i Infrastrukturës në Komunën e Prishtinës, ish i burgosur politik dhe ish luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

51. Arta Bajralija – e diplomuar në drejtimin banka, financa dhe kontabilitet, deputete e Kuvendit në legjislaturën e fundit.

52. Arion Thaqi – i specializuar në fushën e ndërtimtarisë dhe arkitekturës, kryetar i demokristianëve të rinj në Kosovë.

53. Ali Tafarshiku – profesionist i shëndetit mendor, këshilltar i Kuvendit Komunal në Komunën e Gjakovës.

54. Angjelina Krasniqi – konsulente për qeverisje lokale e qendrore, ish zëvendës ministre e kulturës, rinisë dhe sportit.

55. Artan Abrashi – aktivist i Lëvizjes, ish Kryesues i Kuvendit Komunal në Prizren, deputet i Kuvendit në legjislaturën e kaluar.

56. Rrustem Leti – i diplomuar në gjuhë dhe letërsi, themelues i tri kompanive në komunën e Gjakovës.

57. Shqipe Metaj Isufi – mësimdhënëse e gjuhës dhe letërsisë, nënkryetare e Qendrës së Lëvizjes tonë në komunën e Ferizajt.

58. Luan Aliu – aktivist i Lëvizjes, i diplomuar në degën e kriminalistikës.

59. Labinotë Demi Murtezi – studimet i ka përfunduar në Gjuhë dhe Letërsi Shqipe, deputete e Kuvendit në dy mandate.

60. Adriana Matoshi – artistja dhe aktorja jonë e shquar shqiptare, aktrimin e përfundojë me klasën e aktorit të mirënjohur Faruk Begolli, anëtare e re e Lëvizjes sonë.

61. Avni Zogiani – aktivist i Lëvizjes, studiues i fushës së mediave dhe marrëdhënieve me publikun, ish zëvendës ministër i Infrastrukturës.

62. Mirsad Shkreta – specialist i kirurgjisë orale, këshilltar komunal për disa mandate në komunën e Hanit të Elezit, ish – shef i kabinetit në Ministrinë e Shëndetësisë.

63. Arjeta Fejza – aktiviste e VETËVENDOSJE!-s në Mitrovicë, mësimdhënëse në lëndën e Filozofisë dhe Logjikës.

64. Nasuf Bejta – studiues i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike, i angazhuar si mësimdhënës tash e 32 vite.

65. Gazmend Gjyshinca – i diplomuar në fushën e politikave të BE-së dhe Marrëdhënieve Ndërkombëtare, deputet në legjislaturën e kaluar.

66. Jetmirë Vrenezi – studimet i ka përfunduar në drejtimin e Inxhinierisë e Ndërtimtarisë, aktualisht e angazhuar në Drejtorinë e Inspektorateve në Komunën e Prizrenit.

67. Nijazi Isaku – aktivist i Lëvizjes, kryetar i Qendrës sonë në Viti, këshilltar komunal në komunën e Vitisë.

68. Drita Millaku – studimet e përfunduara në Fakultetin Filologjik, ish-asambleiste në dy mandate në Kuvendin e Komunës së Prizrenit, deputete në legjislaturën e gjashtë të Kuvendit të Kosovës.

69. Eman Rrahmani – i diplomuar në marrëdhënie ndërkombëtare dhe diplomaci, ish-këshilltar i Kuvendit Komunal në Prishtinë, deputet në legjislaturën e kaluar.

70. Mefail Bajqinovci – ka studiuar për komunikimin masiv, gazetar hulumtues e deputet në legjislaturën e fundit.

71. Hatixhe Hoxha – ligjëruese në Fakultetin e Arteve, deputete e Kuvendit në legjislaturën e dytë dhe ish asambleiste në Kuvendin Komunal në Prishtinë.

72. Ekrem Mustafa – i diplomuar në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike, këshilltar komunal në Kuvendin Komunal të Ferizajit.

73. Fjolla Ujkani – e diplomuar në shkenca politike, deputete në legjislaturën e fundit.

74. Enver Haliti – ekonomist i diplomuar, ish-ushtar i UÇK-së, deputet në legjilsaturën e kaluar.

75. Mentor Arifaj – i diplomuar në Inxhinieri Elektrike dhe Kompjuterike, ka mbajtur pozicione menaxheriale në kompani të ndryshme ndërkombëtare në Kanada e vende tjera.

76. Vendenis Lahu – mjek i neurologjisë, ish këshilltar komunal i Lëvizjes VETËVENDOSJE! në komunën e Besianës.

77. Gegë Lleshi – ekspert i sigurisë, i diplomuar në Akademinë e Mbrojtjes dhe ish i burgosur politik, luftëtar i shquar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, së fundmi i është bashkuar Lëvizjes VETËVENDOSJE!

78. Mimoza Shala – aktiviste e Lëvizjes, ish-pjesëtare e UÇK-së, drejtuese e grupit të asambleistëve të VETËVENDOSJE!-s në komunën e Gjakovës.

79. Visar Korenica – ka përfunduar studimet në biznes ndërkombëtar, koordinator i qendrës së VETËVENDOSJE!-s në Rahovec.

80. Gresa Bytyqi – avokate, e diplomuar në fushën e juridikut dhe në gjuhë e letërsi angleze.

81. Halil Thaçi – mbaroi studimet në fushën e ekonomisë, kryetar i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Kastriot.

82. Mirlinda Tishukaj Sadiku – e diplomuar në Kulturë, Fizike dhe Sport, mësimdhënëse, këshilltare në Kuvendin Komunal të komunës së Vitisë.

83. Hysni Mehani – studiues i filozofisë, aktivist i Lëvizjes, kryetar i Qendrës së VETËVENDOSJE!-s në Skenderaj, këshilltar në Kuvendin Komunal të Skenderajt.

84. Lumnije Mikullovci – regjisore e diplomuar në Akademinë e Filmit, punëtore e kamotshme e Radio Televizionit të Kosovës.

85. Milazim Salijaj – gjeodet i diplomuar, kryetar i Shoqatës së Gjeodetëve në regjionin e Ferizajit.

86. Bernarda Radoncic – e diplomuar në inxhinieri biomjekësore, konsulente për menaxhimin e të dhënave në Spitalin e Danimarkës.

87. Edmond Pruthi – aktivist i Lëvizjes, njohës i fushës së teknologjisë informative, aktualisht udhëheqë grupin punues së qendrës së Lëvizjes në ShBA.

88. Blerim Gashani – studiues i gjuhës dhe letërsisë angleze, si dhe komunikimit masiv, redaktor e lektor i gjuhës shqipe.

89. Liri Loshi – i diplomuar në mjekësi, hetues kërkimor shkencor në fushën e mjekësisë.

90. Agime Gashaj – studiuese e gjuhës dhe letërsisë angleze, dhe sigurisë. Mësimdhënëse dhe eksperte e fushës së sigurisë.

91. Adnan Ademi – i diplomuar në menaxhment, konsulent menaxherial dhe kryetar i Qendrës së VETËVENDOSJE!-s në Shtime.

92. Rreze Duli – inxhiniere e diplomuar e makinerisë, aktiviste e shoqërisë civile, konsulente e trajnere e shumë programeve vendore e ndërkombëtare.

93. Xhafer Berisha – kryetar i Komunitetit të Shqiptarëve në Itali, kryetar i qendrës së VETËVENDOSJE!-s në Klinë.

94. Albana Gashi – e diplomuar në gjuhë dhe letërsi angleze, si dhe në politika publike dhe menaxhim, deputete e Kuvendit në legjislaturën e katërt, kryetare e qendrës së Lëvizjes në Fushë Kosovë.

95. Alban Bajrami – ka studiuar shkenca politike dhe integrime evropiane, aktivist i Lëvizjes VETËVENDOSJE!

96. Leonora Svarça – e diplomuar në fushën e mjekësisë dhe menaxhmentit shëndetësorë, specialiste e alergologjisë dhe imunologjisë.

97. Shpejtim Arifi – mbaroi studimet në shkenca juridiko-financiare, kryetar i Qendrës së Lëvizjes në Shtërpcë.

98. Besnik Zeqiraj – ekonomist i diplomuar, aktivist i Lëvizjes, Sekretar i Qendrës së VETËVENDOSJE!-s në Pejë.

99. Jehona Ferizi Miftari – ligjëruese në Fakultetin e Edukimit, hulumtuese.

100. Ilir Aliu Kapitit – ekspert i fushës së financave dhe menaxhimit të investimeve, ish-zëvendësminsitër i Ministrisë së Financave dhe Transfereve.

101. Nazlie Bala – e diplomuar në shkenca politike, aktiviste për të drejtat e grave dhe çështjes gjinore, ish-përfaqësuese e Lëvizjes në KQZ, drejtuese e Sekretariatit të Gruas Aktiviste në VETËVENDOSJE!

102. Uran Halimi – ka përfunduar studimet në gjuhë angleze dhe letërsi, këshilltar në Kuvendin Komunal të Sharrit.

103. Jeton Lajqi – studimet i përfundoi për menaxhment të turizmit, gjithashtu dhe në marrëdhënie ndërkombëtare dhe diplomaci, aktivist i Lëvizjes.

104. Nita Bakalli Istrefi – e diplomuar në administrim biznesi dhe diplomaci, konsulente e organizatave regjionale dhe ndërkombëtare.

105. Abdyl Gashi – ekonomist i diplomuar, kryetar i Qendrës së Lëvizjes në Artanë, asambleist komunal në Artanë.

106. Driton Hyseni – studimet i përfundoi në Fakultetin e Inxhinierisë Elektirike e Kompjuterike, ekspertë i fushës së aviacionit civil, aktivist i Lëvizjes.

107. Orges Tafilaj – i diplomuar në fushën e telekomunikacionit, ka qenë përfaqësues i Kosovës në peshëngritje, anëtar i Grupit Punues në Qendrën e VETËVENDOSJE!-s në Deçan.

108. Shenaj Shala – eksperte e protokollit ndërkombëtar, konsulente e mirësjelljes dhe trajnere e shkathtësive të buta, anëtare e re e Lëvizjes VETËVENDOSJE!

109. Gramos Agusholli – i specializuar në fushën e laborantit dentar, ndërmarrës.

110. Salih Zyba – aktivist i Lëvizjes, ish-pjesëtar i UÇK-së dhe UÇPMB-së, ish-Drejtor i Inspektoratit në Komunën e Prishtinës dhe deputet i Kuvendit në dy legjislaturat e fundit.

- Advertisement - >

Më shumë

- Advertisement - >

Të fundit