E martë, 30 Nëntor, 2021

Albin Kurti ‘nuk e la’ Glauk Konjufcën t’i prinë listës së VV’së, i besoi Vjosa Osmanit

Lexo

>

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar edhe zyrtarisht listat e kandidatëve për deputetë të të gjitha partive që janë në garë në zgjedhjet e 14 shkurtit, shkruan Gazeta Metro.

Vjosa Osmani do jetë bartësja e listës së Lëvizjes Vetëvendosje, kështu duke e parë një diçka të re nga ana e kësaj partie bartëse e listës do jetë një person që nuk është anëtare e VV’së.

Kjo vjen pas një vendimi nga ana e Vetëvendosjes për të mos ndryshuar listën dhe mos të zëvendësuar deputetët të cilët nuk u lejuan të kandidojnë në këto zgjedhje pasi ishin të dënuar nga Gjykatat e Kosovës.

>

Nuk dihet akoma se pse Vetëvendosje dhe Albin Kurti nuk pranoi që bartës i listës të jetë Glauk Konjufca apo dikush tjetër nga kjo parti.

Kujtojmë se Glauk Konjufca llogaritet nga simpatizantët e Vetëvendosjes si njeriu i dytë në këtë parti pas Albin Kurtit dhe njeriu më i votuar në VV pas Kurtit.

VV nuk ka dhënë ndonjë shpjegim pse Kurti nuk ka vendosur që Kurti t’i prijë listës së Vetëvendosjes, por të jetë Vjosa Osmani duke mos e ndryshuar renditjen e numrave të kandidatëve për deputetë.//gazetametro.net

>

Më shumë

Të fundit