E enjte, 28 Tetor, 2021

Aderimi i Vjosës rrit mundësinë që VV-ja ta formojë qeverinë e vetme”

Lexo

- Advertisement - >

Analisti Bleron Baraliu, ka thënë për aderimin e Vjosa Osmanit në listën zgjedhore për deputetë, se ky zhvillim rrit mundësinë që Vetëvendosje të formojë qeverinë e vetme.

Megjithatë, sipas Baraliut, VV’ja dhe Osmani të ndarë do të merrnin më shumë vota.

“Vetëvendosja do të del e para me ose pa Vjosën. Me siguri që të ndarë do të merrnin më shumë. Por, Me aderimin e Vjosës rritet mundësia që Vetëvendosje të formojë qeverinë e vetme”, është shprehur Baraliu në T7.

Tutje, Baraliu tha se Vjosa e ka të pamundur të bëhet presidente, andaj iniciativa politike e Osmanit është e vështirë të themelohet.

“Është ndërtuar një koncept se Albini duhet të bashkëpunojë me Vjosën”.

“Problemi është që pas këtij hapi do të jetë shumë vështirë të themelohet iniciativa e re e saj, sepse ajo nuk ka shanse të zgjedhet presidente”, shtoi Baraliu.

- Advertisement - >

Më shumë

- Advertisement - >

Të fundit