Categories: Lajme

​Këshilltari i Blinken i tregon Dodikut se çka e pret nëse vazhdon me zbatimin e planit të tij

Derek Chollet, këshilltar i sekretarit të Shtetit Antony Blinken, ka pasur një bisedë telefonike me anëtarin e presidencës së BeH dhe kreun e SNSD Milorad Dodik, duke i dërguar atij një mesazh të qartë se çfarë të presë nëse ai vazhdon të zbatojë planin e tij.

Chollet ka bërë të ditur t’i ketë thënë Dodik se hapat e koalicionit qeverisës të Republikës Serbe për të minuar institucionet e BeH ishin të papranueshme.

“Korrupsioni dhe veprimi antiDejton do të ketë pasoja. Duhet të ketë një kthim në dialog brenda institucioneve të BeH”, tha Chollet, transmeton Dnevni Avaz.

Në të njëjtën ditë, Gjermania, nëpërmjet Ministrisë së saj të Punëve të Jashtme dhe ministres Annalena Baerbock, nisi aktivitetet për të vendosur sanksione ndaj Milorad Dodik dhe autoriteteve të Republikës Serbe.

Edhe pse i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Reformën Zgjedhore Matthew Palmer dhe drejtoresha e Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm Angelina Eichhorst njoftuan të mërkurën se po pezullonin bisedimet për ndryshimin e Kodit Zgjedhor, kjo sigurisht nuk duhet marrë si një paralajmërim për një ftohje të mundshme të fuqive perëndimore ndaj vendit tonë. .

iniciativa që kemi qenë dëshmitare gjatë muajve të fundit është shumështresore, ku negociatat për ndryshimin e Ligjit Zgjedhor janë vetëm një segment i këtij angazhimi. Synimi për të arritur një marrëveshje për Ligjin Zgjedhor është, para së gjithash, të zgjidhen marrëdhëniet në Federatën e BeH dhe të eliminohet konflikti politik midis boshnjakëve dhe kroatëve, në mënyrë që ky subjekt të mund të funksionojë plotësisht dhe të dobësojë ose prishë aleancën e Dodikut me Dragan Çoviq, shkruan mediumi boshnjak.

Ngrirja e negociatave për këtë çështje për shkak të pamundësisë së arritjes së marrëveshjes nuk do të thotë se kjo çështje do të mbetet e pazgjidhur apo se fuqitë perëndimore në vendin tonë do të neglizhojnë aktivitetet e tjera.

Administrata amerikane shpalli një luftë të pamëshirshme kundër korrupsionit në rajon, gjë që u theksua qartë si prioritet nga i dërguari special amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Po publikohen emrat e personave që u futën në listën e zezë për shkak të korrupsionit dhe është e sigurt se nuk do të kursehen shumë zyrtarë politikë vendas, bashkëpunëtorë e financues të tyre.

Po ashtu, pas ndërrimit të qeverisë mund të pritet një politikë krejt tjetër e Gjermanisë ndaj Bosnjë-Hercegovinës. Partitë e koalicionit të ri qeverisës gjerman, kryesisht FDP Liberale dhe të Gjelbërit, po mbajnë një qëndrim shumë më të ashpër ndaj Rusisë sesa CDU, dhe lëvizjet e ministrit të ri të Jashtëm Burbock shpallin qartë një qasje shumë më të ashpër ndaj politikave separatiste të Dodik.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane Christofer Burger foli dje për planet e diplomacisë gjermane dhe ministres Annalena Baerbock në lidhje me vendosjen e mundshme të sanksioneve ndaj Dodik dhe autoriteteve të Republikës Serbe për shkak të aktiviteteve secesioniste.

Pas takimit, Baerbock tha se BE duhet të dërgojë një sinjal të qartë kundër përpjekjeve për shkëputje dhe të sigurojë që politikat shkatërruese të Dodik dhe Republikës Serbe të mos kalojnë pa pasoja.

admin

Recent Posts

Asambleisti i VV’së në Gjilan: Thuaj JO, shtrenjtimit të rrymës

Asambleisti i Vetëvendosjes (VV), në Gjilan, Blerim Haziri ka dalë kundër propozimit për shtrenjtim të…

2 orë ago

Serbët në veri edhe jashtë ngrohen me nxemje me rrymë

Qytetarët serb në Mitrovicën e Veriut janë duke u ngrohur edhe në ambiente të jashtme…

6 orë ago

Driton Selmanaj “shpërthen” ndaj Qeverisë Kurti: Nëse nuk i ndalim me kohë, nesër do jetë vonë

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, ka komentuar situatën me shtrenjtimin e energjisë…

7 orë ago

Shpërthimi i variantit Omicron në Kosovë, Ambasada gjermane: Terminet e caktuara për viza mund të anulohen apo shtyhen

Javët dhe ditët e fundit në Kosovë ka pasur rritje të madhe të rasteve të…

1 ditë ago

Driton Selmanaj: Fyerjet e njerëzve të VV-së ndaj Grenellit do të sjellin pasoja

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj ka thënë se qasja e Lëvizjes Vetëvendosje ndaj ish emisarit…

1 ditë ago

Sa fitoi Kosova që nuk e lejoi mbajtjen e referendumit

Nga Lista Serbe paralajmëruan masa ndaj Kosovës në rast se në Prill nuk do u…

2 ditë ago